O plusach oraz słabych punktach inteligentnego budynku, czyli jak mieszkać wygodnie i nie zwariować

Posted on 11/10/2017 12:31pm

Gdy marzenie o własnym domku parterowym wreszcie się spełni, wtedy nadchodzi czas na postawienie nowych priorytetów. Podczas panie sadzą bratki i sieją koper, mężowie zastanawiają się, co dodatkowo można byłoby udoskonalić. Funkcjonalność bywa najważniejszym aspektem, ponieważ w nowoczesnych wnętrzach ma się mieszkać wygodnie, a i kwestii bezpieczeństwa pominąć nie sposób. Z tego powodu tzw. inteligentny dom staje się następnym marzeniem, zwłaszcza panów.


Dom jednorodzinny
Author: Blachy Pruszyński
Source: Blachy Pruszyński
Układ czujników rozlokowanych w całym domu i podpiętych do jednostki sterującej - tak pobieżnie można byłoby przedstawić sedno funkcjonowania tej niekonwencjonalnej instalacji. Dzięki niej domownicy nie muszą pamiętać o zapalaniu lamp przed wejściem albo na tarasie ani o ustawianiu instalacji grzewczej, kiedy temperatura za oknem zbliża się do zera. Dla niektórych gospodarzy najistotniejsze będzie jednak bezpieczeństwo.

Więcej informacji: projekt inteligentnego domu

Niewielkie kamery umieszczane przy wejściu odstraszają potencjalnych złodziei. Tak czy owak, inteligentny budynek wyręcza właścicieli w wykonywaniu tych prozaicznych czynności, co także przyczynia się do zminimalizowania np. rachunków za prąd - każdy przecież pamięta o zapaleniu lampek choinkowych, lecz nie każdy w czasie porannej krzątaniny je zgasi. Inteligentny mieszkanie (więcej na temat), a właściwie jego instalacja, może działać tylko dzięki energii elektrycznej.

A pamiętajmy, że każda przerwa w dostawie, spowodowana przez niebezpieczne zjawiska pogodowe, np. burze z silnym wiatrem, sprawi, że urządzenia elektryczne lub elektroniczne nie będą sprawne. Dlatego jeśli ktoś zamierza nabyć albo wznieść nowy mieszkanie (więcej treści na ten temat), ten obowiązkowo musi wziąć pod uwagę odnotowany wyżej fakt. W przeciwnym razie można się mocno rozczarować.


Wnętrze domu
Author: Gwyneth Anne Bronwynne Jones
Source: http://www.flickr.com
Jeszcze jedną kwestią do przemyślenia staje się przedyskutowanie wspólnie z członkami rodziny tematu prywatności. Dom to w końcu miejsce, gdzie intymność powinna być szczególnie szanowana. Chociaż przyszło nam żyć w epoce, by tak powiedzieć, Wielkiego Brata, to jednakże nie każdy życzy sobie, żeby każdy jego krokgest był nagrywany. Czujki i kamerki zamontowane w każdym pokoju będą najprawdopodobniej denerwowały niektórych lokatorów, szczególnie osoby w podeszłym wieku. A musimy również liczyć się z ewentualnymi usterkami, których naprawa wymaga ściągnięcia fachowców. Tak czy owak, inteligentny budynek będzie doskonałym lokum dla wszystkich, którzy idą z duchem czasu i nie boją nowatorskich zmian.

Tags: kamery, instalacje, funkcjonalność