Powinniśmy zainwestować w nowoczesne oświetlenie, a jest nim z pewnością technologia LED. Co warto wiedzieć?

Posted on 29/04/2021 1:27am

Oświetlenie LED jest nowoczesne i niezawodne, tak więc korzysta z niego coraz większa ilość osób. Standardowe żarówki już całkowicie odchodzą do poprzedniej epoki, ponieważ LED to faktycznie więcej korzyści - krótko, jak i długofalowych. Co jednak powinniśmy wiedzieć w tym temacie?
Żeby taśma LED funkcjonowała najlepiej przez długi czas, powinniśmy zagwarantować jej odpowiednią temperaturę pracy wybranie przez dobranie właściwej klasy produktu do konkretnego stosowania. Przed Państwem krótki przewodnik, do którego wykorzystania najlepszy jest określony rodzaj taśmy.

Pierwsza z nich taśma IP20 to rodzaj o zabezpieczeniu w standardzie ip20. Przydaje się wszędzie tam, gdzie nie będzie miała bezpośredniego kontaktu z wodą. Sprawdzi się więc dobrze na sufitach, nawet w łazience. Co interesujące, takiej samej taśmy użyjemy, kiedy będzie ona narażona na zalanie stałe. Trzeba ją jednakże w takiej sytuacji zabezpieczać profilem aluminiowym. Jedynie taśmę ip20 można wykorzystać do profili aluminiowych, frezów i pozostałych miejsc, w których odprowadzanie ciepła jest ograniczone. Nie możemy zapomnieć, iż takim miejscem jest również sufit w pomieszczeniu, jako miejsce, gdzie w sezonie grzewczym wytwarza się dużo wyższa temperatura, niż ta, jaką odczuwamy.
taśma ledowa
Author: ricardo lafuente
Source: http://www.flickr.com
Inny rodzaj taśma IP65 ma zupełnie inną charakterystykę. Sylikonowa powłoka znakomicie zabezpiecza ją przed urazami mechanicznymi.

Zaciekawił Cię ten tekst? Wejdź na pełny wpis, a przeczytasz więcej danych na opisywany temat, które na pewno Cię zaciekawią.

Taśma ip65 będzie więc najbardziej trafnym wyborem tam, gdzie może być narażona na uszkodzenia. Nie nadaje się ona niestety do miejsc, w jakich będzie stale poddawana działaniu wody – jest zabezpieczona przed chwilowym zalaniem, wymaga jednakże potem osuszenia. Powinniśmy pamiętać, że sylikonowa powłoka, która tak dobrze zabezpiecza przed działaniem czynników zewnętrznych utrudnia chłodzenie taśmy. Nie możemy jej więc zamontować w profilach aluminiowych, frezach i wnękach oraz pozostałych wspomnianych wcześniej miejscach o dość znacznej temperaturze lub niewystarczającej wentylacji.I na koniec taśma IP68. Wspomniane wcześniej normy dotyczyły taśm o napięciu 12V.

Kliknij ten link biuro nieruchomości toruń. Na stronie znajdziesz interesujące wiadomości na to zagadnienie, opisane w tekście.

W takim przypadku mamy natomiast do czynienia z taśmą 230V. Jest w pełni zabezpieczona przed działaniem wilgoci, oddziaływania słońca i urazów mechanicznych. Można stosować ją jednakże wyłącznie na zewnątrz, gdyż wymaga ona bardzo dobrej wentylacji. Idealnie nadaje się ona do podświetleń ogrodów lub elewacji budynków. Taśmy 230V nie można montować pod wodą, gdyż nawet minimalna nieszczelność może zagrozić porażeniem, a w najlepszym wypadku uszkodzeniem instalacji.

Tags: łazienka, oświetlenie led, odprowadzanie ciepła, taśma IP65, taśma IP68